top of page

Сторінка для батьків

Інформація для батьків 
щодо встановлених обмежень та умов обслуговування під час 
адаптивного карантину 
 в закладі дошкільної освіти
комбінованого типу (ясла-садок)
№35 «Горобинка»

З метою мінімізування ризиків, забезпечення санітарно-епідеміологічних вимог та збереження життя і здоров’я дітей і працівників закладу освіти під час адаптивного періоду карантину, спричиненого пандемією COVID-19,  просимо чітко дотримуватись наступних рекомендацій:

 

  1. Заповнити Опитувальник для батьків про епідеміологічну ситуацію близького оточення здобувача освіти ЗДО №35 з метою протидії поширенню коронавірусу,  для аналізу отриманих даних і виявлення можливих обставин, що ставлять під сумнів епідеміологічне оточення дитини.

  2. Вхід  на територію закладу  буде здійснюватися з вулиці Кобзарська (центральний вхід).

  3. Час ранкового прийому дітей -   з 08:00  до 08:30. По закінченню цього часу дитина в заклад не приймається.

  4. Супроводжувати дитину необхідно тільки 1 дорослому.  Категорично забороняється доручати приводити дітей неповнолітнім особам.

  5. Початковий температурний скринінг дитини  при вході на територію закладу дошкільної освіти буде здійснюватися сестрою медичною старшою з занесенням показників у відповідний журнал. Діти, в яких виявлено температуру тіла понад 37,2 °С a6o ознаки респіраторних захворювань до закладу дошкільної освіти не приймаються.

  6. Після отримання  задовільних результатів температурного скринінгу та дозволу медпрацівника, Ви повинні довести дитину до ігрового майданчика групи, дотримуючись соціальної дистанції з іншими особами та передати дитину вихователю, повідомити про результати температурного скринінгу і якомога швидше покинути територію закладу. При перебуванні на ігровому майданчику, необхідно дотримуватись дистанції з вихователем та іншими дітьми не менше  ніж 1,5 метри. Якщо на майданчику вже присутні інші батьки, необхідно зачекати поки вони вийдуть з ділянки.

  7. Ранковий прийом дитини до  закладу дошкільної освіти та передачу після закінчення дня проводить вихователь групи на території закладу на  ігровому майданчику  окремо визначеної групи за межами його будівлі. За несприятливих погодних умов - на вході до приміщення.

  8. Поточний  температурний скринінг дитини здійснюється вихователем групи додатково  кожні 4 години з занесенням показників у відповідний журнал.

  9. В разі виявлення у дитини температури тіла понад 37,2 °С a6o ознак респіраторних захворювань упродовж дня, дитина ізолюється з відповідним інформуванням медичного працівника та батьків.

  10. Батьки, або особи які їх замінюють, що супроводжують дитину на  території закладу повинні бути в захисних масках (у тому числі саморобних), так, щоб були покриті ніс та рот, відповідно до карантинних вимог, та обмежену кількість часу (лише для того щоб віддати, або забрати дитину).

  11.  Необхідно надавати вихователеві правдиву інформацію стосовно стану здоров’я дитини та членів родини. Перш ніж привести дитину в заклад дошкільної освіти, будь ласка,  зверніть увагу на стан її здоров`я. За найменших підозр у дитини та членів усієї родини захворювань  (ГРВІ, нежить, підвищення температури тощо), необхідно звернутися до сімейного лікаря та обов’язково попередити вихователя чи медичного працівника закладу та прийняти міри самоізоляції.

  12.  Вхід до приміщення закладу батькам, або особам що їх замінюють на період карантину -  забороняється.

  13.  Біля  закладу дошкільної освіти  під час ранкового прийому дітей та у вечірні години батьки, або особи що їх замінюють,  повинні дотримуватись між собою дистанції (1,5 - 2 м).

  14. У зв’язку з правилами та умовами адаптивного карантину в закладі буде проводитись систематична дезінфекція обладнання та приміщень, а тому батькам слід надавати медичному працівнику інформацію щодо можливих алергічних реакцій у дітей на миючі, дезінфікуючі засоби та антисептики.

  15.  Забороняється приносити з дому іграшки, їжу, гаджети та інший матеріал  окрім особистих речей: одяг, змінне взуття, паперові та вологі серветки, головний убір тощо. Всі предмети змінного одягу і взуття повинні бути ретельно випрані, випрасувані (виглажені), упаковані в торбинки так, щоб запобігти їх забрудненю при принесенні їх в садок. 

  16.  Надайте вихователеві свій достовірний мобільний номер телефону, або інших членів родини для зв’язку у разі виникнення непередбачуваної ситуації (погіршення стану здоров’я дитини, тощо).  

  17.  Забирати дитину можна у визначений закладом час і лише на ігровому майданчику з 16.30 до 18.00.

  18. У разі відсутності у Вас індивідуальних захисних засобів Ви не можете зайти на територію закладу, відповідно не зможете привести/забрати дитину особисто.

  19.  Якщо виникли сімейні обставини, і Вам необхідно забрати дитину із закладу раніше, тоді необхідно здійснити наступне:- зателефонувати вихователю та повідомити час, коли Ви будете перебувати біля центральних воріт закладу;- чекати дитину за воротами в масці. Дитину до Вас приведе помічник вихователя або вихователь. Дана ситуація не може мати систематичний характер

  20.  Під час несприятливих погодних умов та зниження температури атмосферного повітря, Вам необхідно:- в ранковий час довести дитину до окремого входу групи за визначеним маршрутом, дотримуючись дистанціїта передати дитину вихователю на ганку після проведеного температурного скринінгу;- у вечірній час необхідно зателефонувати вихователю та за визначеним маршрутом, дотримуючись дистанції, підійти до ганку групи та чекати дитину, яку приведе вихователь або помічник вихователя.

  21.  З метою отримання оперативної інформації про зміни в організації роботи ЗДО (режим, освітній процес тощо) щоденно переглядайте офіційний сайт закладу,  сторінку вихователя Вашої групи в Viber, де буде розміщено відповідну інформацію.

 

Для вирішення нагальних питань, отримання інформації стосовно роботи закладу звертайтесь до адміністрації  в телефонному режимі. Контактний телефон ЗДО:  (0472) 71-10-55, 71-76-25;  e-mail:  dnz35@ukr.net​​

З повагою адміністрація закладу дошкільної освіти №35 «Горобинка»

unnamed.png

Постанова МОЗ № 25 від 21.05.2020 року

Про затвердження Тимчасових рекомендацій
щодо організації протиепідемічних
заходів у закладах дошкільної освіти
на період карантину у зв'язку з
поширенням коронавірусної хвороби (СОVID-19)

http://osvita.ua/legislation/doshkilna-osvita/73718/

unnamed.png

1 червня 2020 року весь світ відзначатиме 70-й Міжнародний день захисту дітей

.

06789922.jpg

ЯК ГОВОРИТИ З ДИТИНОЮ ПРО COVID-19, НАВЧИТИ ЇЇ ВЕСЕЛО МИТИ РУКИ ТА ПРАВИЛЬНО ВІДПОЧИВАТИ 

ПОРАДИ ДЛЯ БАТЬКІВ ПІД ЧАС КАРАНТИНУ ВІД МОН ТА ЮНІСЕФ УКРАЇНА

Снимок 1.PNG
Снимок 2..PNG
Снимок 3..PNG
Снимок4..PNG
Снимок5..PNG
Снимок6..PNG
Організовуємо  дозвілля дітей під час карантину

Уже сьогодні вам слід відібрати та сховати половину іграшок: ніхто не знає,

скільки це триватиме, але можливість час від часу діставати зі схованки

«нову» іграшку вам дуже допоможе. 

Під час цієї вимушеної перерви намагайтеся підтримувати незмінність

денного розпорядку. Насамперед це стосується повсякденних занять. Час

підйому, прийому їжі, післяобіднього сну тощо мають бути звичними. Діти

прагнуть передбачуваності; не менш важливою вона є і для їхніх

піклувальників (довгий день з малюком пережити набагато простіше, якщо

розбити його на коротші, більш «керовані» періоди).

 

Невелике нагадування: у дитячому садочку вашим дітям зазвичай дозволяють бути трохи бешкетливими під час ігор. Вам теж доведеться піти на такі «поступки»: дитина не зможе розслабитися та позбавитися від зайвої енергії, якщо їй доведеться весь час думати про створюваний нею безлад вдома, Нехай спільне прибирання та складання речей на місце після ігор увійде до звички. Діти також дуже добре знають це правило.

 

Іграшки можна використовувати по-різному: наприклад, машинки можуть не тільки «їздити»: їх можна сортувати за кольором, відправляти їх на «автомийку» тощо. Можна склеїти докупи кілька аркушів паперу та намалювати на них дороги і будинки – тоді ви отримаєте «місто», яким можна «їздити». Це ж стосується й інших іграшок.

 

Діти обожнюють співати та танцювати, особливо якщо ви приєднуєтеся до них! Ось кілька ідей:

  • Увімкніть музику та влаштуйте танцювальну вечірку.

  • Співайте розвиваючі дитячі пісні.

  • Грайте в шаради: імітуйте різних тварин рухами та голосом і пропонуйте дітям відгадати, що це за тварина. Грайте по черзі. 

  • Зробіть музичні інструменти: переверніть каструлі та відра догори дном, використовуйте дерев’яні ложки. Можна, наприклад, зробити маракаси, насипавши рис у порожні пляшки чи пластикові контейнери.

 

Давайте заспокоїмося. Кожного дня дітям (і вам також) потрібен період спокою. Це – слушний момент для того, щоб розслабитися та «підзарядити батарейки». Ось кілька ідей:

  • Почитайте щось разом чи окрема (малюки, які ще не вміють читати, можуть гортати книжки і описувати те, що вони бачать на ілюстраціях).

  • Уявіть це! Перед читанням книги, разом з дитиною «пройдіться по картинкам», перегляньте ілюстрації. Можливо, ваша дитина зможе переповісти історію, користуючись виключно побаченими картинками.

  • Використовуйте розмальовки, разом складайте пазли чи будуйте щось з кубиків.

  • Грайтеся в «дочки-матері» з використанням м’яких іграшок, ляльок, а також машинок і кухонних предметів.

  • Стікери на папері: ви можете намалювати на аркушах паперу різні форми, літери чи цифри, а дитина з’єднуватиме їх за допомогою стікерів.

  • Скотч на папері: ви можете нарізати клейку стрічку на маленькі шматочки, а дитина наклеюватиме їх на папір (дорослим це може здатися нудним, проте малюки обожнюють це заняття).

 

Рухаймося! Діти звикли багато рухатися – врешті-решт, це їм просто необхідно! Їм потрібно шуміти, бігати, стрибати і таке інше. Це можна робити як вдома, так і на вулиці. Ось кілька ідей:

  • Грайтеся в «Гарячу лаву»: розкидайте по підлозі диванні подушки і уявіть, що підлога – це потік розпеченої лави. Дитина може переповзати, переходити чи перестрибувати з подушки на подушку. 

  • Використовуйте покривало як парашут (розкрийте покривало над головою, а потім повільно опустіть на підлогу). Граючись з немовлятами, накривайте та розкривайте їх простирадлом, граючись в «ку-ку».

  • Використовуючи простирадла, ковдри, подушки, стільці і таке інше, збудуйте фортецю. Не поспішайте, нехай головними «будівельниками» будуть діти. Ваша фортеця не обов’язково має бути красивою, головне - безпечною!

  • Зробіть «смугу перешкод» з меблів, подушок та іграшок.

  • Малюки дуже люблять виклики, особливо коли стають сильнішими та більш скоординованими. Запитайте: «Ти можеш підняти одну ногу? А доторкнутися руками до колін?» Використання назв частин тіла під час такої гри допоможе дитині навчатися, а також показати вам усе, на що здатне її тіло, що росте.

  • Грайтеся з ліхтариком: чи зможе дитина дострибнути до плями світла? Чи зможе вона дотягнутися до такої плями на стіні? Після таких вправ діти самі хочуть взяти ліхтарика у руки – звісно, не відмовляйтеся! Ліхтарики займають їх на доволі тривалий час.

  • Грайтеся в «Мисливця за кольорами». Запропонуйте дитині знайти у помешканні три сині речі, скласти їх докупи, а потім повернути на місце. Повторюйте вправу з різними кольорами.

 

Не давайте дітям нудьгувати:

  • Пластилін – відмінний матеріал, адже діти проявляють свою творчість, зміцнюють руки та розвивають дрібну моторику. 

  • Помпони. З помпонами можна грати в різні ігри, наприклад, поєднувати кольори.

  • Порожня ванна, заповнена м’якими іграшками. Ігри з улюбленими м’якими іграшками дитини можуть принести багато радості. Просто заповніть ванну іграшками та посадіть туди дитину.

  • Їстівна фарба для пальців:   Все, що вам потрібно, це мука, вода та харчовий фарбник: налийте 1 склянку холодної води та висипте 1 склянку муки у каструлю. Поступово додайте 3 склянки окропу та доведіть суміш до кипіння. Дайте їй вистигнути, розділіть на кілька частин та додайте харчові барвники.

  • Нанизуйте намистини на нитку, щоб зробити прикраси. Якщо у вас немає бісеру, зробіть прикраси або змійки з макарон-пір’їн чи ріжок. Можна також пофарбувати макарони. 

  • Купання! Зберіть машинки, фігурки солдатиків, ляльки, дрібних звірят тощо та покладіть їх у раковину. Заповніть її мильною водою. Поряд приготуйте ємність з чистою водою для полоскання. «Викупайте» іграшки, сполосніть їх та висушіть рушником. Окрім веселощів, ця діяльність навчить вашого малюка певного порядку дій: з часом він має робити це самостійно під доглядом батьків.

  • Картонні коробки. Якщо у вас немає – обов’язково придбайте таку коробку. Цікаво, наскільки діти полюбляють гратися з такими простими речами! З коробки можна побудувати фортецю, обмалювати її, обклеїти наліпками чи різними картинками, вирізаними зі старих журналів. Для фантазії меж не існує. 

  • Кільця з сухих сніданків + спагеті. Візьміть пластилін, зліпіть з нього кульку та вставте у неї кілька довгих макарон. Запропонуйте малюкові нанизати на спагеті кульки з сухих сніданків. А якщо вони різнокольорові, то це додасть грі певного навчального елементу (групування різних кольорів).

  • Перевдягання та рольові ігри. Знайдіть вдома різноманітний одяг, прикраси та інший реквізит. Запропонуйте вашому малюку стати лікарем, пожежником, ветеринаром, фермером, астронавтом і таке інше. Дозвольте дитині брати ваші головні убори, шарфи, рукавички та взуття. Допомагайте їм з пошуком необхідних матеріалів.

  • Створення спогадів. Придбайте два примірники одного і того ж журналу – бажано глянцевого, з великою кількістю фотографій. Краще за все вибрати тематичний журнал: дозвілля, машини, природа, домашні улюбленці тощо. Потім дайте дітям ножиці (якщо вони вміють ними користуватися), клей та аркуші паперу такого ж розміру з тим, щоб вони створювали власні «спогади». 

  • Дайте дитині свій телефон чи планшет і знайдіть в Youtube ролики «як просто намалювати … покрокова інструкція». У такий спосіб вони зможуть навчитися малювати єдинорогів, собак, фрукти і таке інше. 

 

Долучайте дітей до «справжньої» роботи 

Однією з найулюбленіших дитячих ігор є допомога вам у виконанні справжніх справ. Ось кілька ідей:

  • Подумайте, чи зможе дитина допомогти вам з приготуванням їжі, накриванням на стіл і таке інше.

  • Сортування чи складання білизни. Особливо захопливими для дитини є ігри зі шкарпетками (навіть якщо вони чисті та вже спаровані).  

  • Залучайте їх до прибирання чи складання речей (наприклад, скласти взуття у шафку чи сховати рулони туалетного паперу в комод). Ці завдання можуть бути доволі важкими для малюків, які щойно навчилися ходити, проте їм все одно буде цікаво. Більше того, ця діяльність покаже їм цінність співпраці.

  • Запропонуйте дитині приготування «їстівної веселки». Підберіть для цього різні корисні продукти за кольорами: жовті банани, , червоні та зелені яблука, апельсини і таке інше. Нехай дитина вибере, що вона їстиме наступне, і поговоріть про різні «їстівні» кольори. Який колір є найсмачнішим?

unnamed.jpg

Поради для батьків на час карантину, що мають дітей дошкільного віку

12 березня усі заклади дошкільної освіти були закриті на карантин через епідемію

коронавірусу (COVID-19). Це-важливе рішення для запобігання поширенню

захворюваності. І хоча цілі родини вимушено перебувають удома, цей час можна

провести активно, весело та з користю для здоров’я і розвитку дітей.
Діти дошкільного віку емоційно прив’язані до батьків, тому намагайтесь не

панікувати щодо коронавірусу і пояснюйте усе малюкам в ігровій формі,

використовуючи прості, зрозумілі їм слова. Дітям необхідно розказувати, що

відбувається, щоб у них не виникло зайвих страхів і тривог. Адже, так чи інакше,

карантин буде обговорюватись вдома з більшим чи меншим рівнем тривоги.

І дитина точно відчує це. І гірше, коли вона не буде мати пояснень для себе. Треба

пояснювати все так, як є. Що це - небезпечне захворювання, а карантин для того,

щоби воно менше поширювалось, щоб ми могли про себе подбати. Поради для батьків, які допоможуть в розмові з дітьми заспокоїти та захистити їх. Детальніше тут: uni.cf/3bG3aCi 
Обов'язково забезпечте дитині чіткий розпорядок дня. Складіть (краще разом з дитиною) детальний розклад, що включатиме: сон, прийом їжі, прогулянку, ігру, заняття і звичайні домашні обов'язки. Намагайтеся дотримуватися цього розкладу.
Домовтеся з дитиною про правила її поведінки вдома. Просіть дитину вголос промовляти ці правила.
Частіше розмовляйте з дитиною. Пам'ятайте, що ні телевізор, ні радіо не замінять їй вас. Використайте цей час для спільної діяльності: грайте в активні ігри, займайтеся творчістю, фантазуйте та створюйте разом! Цей час - це час нових відкриттів, знань та спільних ігор.

Яку діяльність можна запропонувати дитині дошкільного віку?


Ігри

 

Діти обожнюють грати! Крім того, гра - провідна діяльність їхнього віку, за допомогою якої вони досліджують навколишній світ, предмети та явища у ньому. Дитяча уява не має обмежень! Дорослі можуть допомагати малюкам використовувати іграшки по-різному: наприклад, машинки можуть не тільки «їздити»- їх можна сортувати за кольором, розміром, призначенням, відправляти їх на «автомийку» тощо. Можна склеїти кілька аркушів паперу та намалювати на них дороги і будинки – тоді ви отримаєте «місто», яким також можна «їздити». Це ж стосується й інших іграшок.  Ігри з улюбленими м’якими іграшками дитини можуть принести багато радості. Просто заповніть ванну іграшками та посадіть туди дитину.

 

  • Цікавими для малят є ігри з коробками. Якщо у вас немає – обов’язково придбайте таку коробку. З коробки можна побудувати фортецю, обмалювати її, обклеїти наліпками чи різними картинками, вирізаними зі старих журналів. 

  •  Переодягання та рольові ігри. Знайдіть вдома різноманітний одяг, прикраси та інший реквізит. Запропонуйте вашому малюку стати лікарем, пожежником, ветеринаром, фермером, астронавтом і таке інше. Дозвольте дитині брати ваші головні убори, шарфи, рукавички та взуття. Допомагайте їм з пошуком необхідних матеріалів.Частину іграшок можна заховати: можливість час від часу діставати зі схованки «нову» іграшку вам дуже допоможе. 

  • Діти люблять співати і танцювати, особливо якщо ви приєднуєтеся до них!  Увімкніть музику та влаштуйте танцювальну вечірку. Співайте розвивальні дитячі пісні. Зробіть музичні інструменти: переверніть каструлі та відра догори дном, використовуйте дерев’яні ложки. Можна, наприклад, зробити маракаси, насипавши рис у порожні пляшки чи пластикові контейнери.

  • Грайте в шаради: імітуйте різних тварин рухами та голосом і пропонуйте дітям відгадати, що це за тварина. Грайте по черзі. 

  • Грайте в настільні ігри. Час карантину можна провести з користю та навчити дитину грати у шахи, шахмати, доміно, лото та інші. 

  • Малюйте, ліпіть з пластиліну, грайте з різними матеріалами. Слід розвивати у дитини елементарні уміння, користуватися олівцем, ножицями; вчити її виготовляти різні вироби; разом з нею виготовляти вироби з паперу, пластиліну, з природних матеріалів. Важливо, щоб дитина отримувала задоволення від виконаної роботи, раділа результатам своєї праці. При цьому дозувати співвідношення між допомогою дитині та мірою її самостійності: завжди мають залишатися для неї посильні завдання для самостійного виконання.

 

Ми підібрали для вас різні варіанти для спільної творчих ігор. 


"Їстівна фарба для пальців":  

Все, що вам потрібно, це борошно, вода та харчовий барвник: налийте 1 склянку холодної води та всипте 1 склянку борошна в каструлю. Поступово додайте 3 склянки окропу та доведіть суміш до кипіння. Дайте їй вистигнути, розділіть на кілька частин та додайте харчові барвники. 
Ліпіть з пластиліну

https://www.youtube.com/watch?v=XZgpcWXs7ec&list=PLElG6fwk_0UkVY50JOJxntVz739M4pUsB

 

Якщо пластилін закінчився, ви можете самі зробити тісто  для ліплення за таким рецептом:
●    1 склянка борошна
●    1 стакан крохмалю (картопляний або кукурудзяний)
●    2 ст. ложки рослинної олії
●    1 склянка окропу
●    2 ст. ложки соку лимона
●    харчовий барвник
Борошно і крохмаль змішайте в мисці. Вмішайте дві ложки рослинної олії. У склянку окропу капнути барвник і лимонний сік. Виливаємо все це в миску і активно перемішуємо, після чого вимішуємо на рівній поверхні. Якщо тісто липне – додайте ще борошна.


Нанизуйте намистини на нитку, щоб зробити прикраси (нагляд дорослого обов' язковий під час ігор з намистинами та іншими дрібними предметами !). Якщо у вас немає намистин, зробіть прикраси або змійки з макарон, пір’їн чи ріжок. Макарони можна пофарбувати.  


Кільця з сухих сніданків + спагеті. Візьміть пластилін, зліпіть з нього кульку та вставте у неї кілька довгих макарон. Запропонуйте малюкові нанизати на спагеті кульки з сухих сніданків. А якщо вони різнокольорові, то це додасть грі певного навчального елементу (групування різних кольорів).


Зробіть разом цікаві поробки


Приклади саморобок із паперу
https://www.youtube.com/channel/UCpKlZnl88hGmT363eG4mtEg
Орігамі метелик для дітей
https://www.youtube.com/watch?v=DfgOMx31Ht8
Прості та швидкі орігамі для дітей. Звірі з паперу.
https://www.youtube.com/watch?v=JLV8_RZ-WEA
Цікаві поробки квітів з паперу
https://naurok.com.ua/post/shkola-florista-dizaynera-vesnyani-porobki-z-paperu
Як створити оригінальні закладки для книг власноруч. Ідеї, майстер-класи, схеми
https://naurok.com.ua/post/yak-stvoriti-originalni-zakladki-dlya-knig-vlasnoruch
Ідеї створення яскравих непересічних крашанок до Великодня
https://naurok.com.ua/post/ide-stvorennya-yaskravih-neperesichnih-krashanok-do-velikodnya
https://dityinfo.com/dozvillya/pishemo-pisanki-z-ditmi.html
Виготовлення листівок власноруч – мистецтво творити маленькі шедеври. Шість технік виготовлення листівок, зразки та схеми для натхнення
https://naurok.com.ua/post/listivkarstvo-abo-kardmeyking-mistectvo-tvoriti-malenki-shedevri

 

Майстер-класи для дітей


https://www.youtube.com/watch?v=O4Y-N59IBFg
Програма «Недільний сніданок» пропонує майстер-класи для дітей і батьків: малюємо долонями. Повний випуск програми дивіться за посиланням: 
https://youtu.be/wDIWTgsBJes

 

Доцільно влаштовувати домашні виставки зі зроблених дитиною виробів з паперу, з пластиліну, солоного тіста тощо.

 

Готуйте разом з дітьми


Готуємо з дитиною: 5 рецептів для надсмачних канікул
https://1plus1.ua/spring/novyny/gotuemo-z-ditinou-5-receptiv-dla-nadsmacnih-kanikul
Готуємо з дитиною. 7 простих рецептів для будь-якого віку
http://www.biscotti-group.com/uk/gotuemo-z-dytynoyu-7-prostykh-retseptiv-dlya-bud-yakogo-viku

 

Фізична активність


Перебуваючи вдома на карантині, можна більше часу приділити дітям і навчити їх (та й себе) гарним звичкам. Заняття фізичними вправами – одна з них. 
Діти звикли багато рухатися – врешті-решт, це їм просто необхідно! Їм потрібно шуміти, бігати, стрибати і таке інше. Це можна робити як вдома, так і на вулиці. Ось декілька ідей:
●    Грайтеся в «Гарячу лаву»: розкидайте по підлозі диванні подушки й уявіть, що підлога – це потік розпеченої лави. Дитина може переповзати, переходити чи перестрибувати з подушки на подушку. 
●    Використовуйте покривало як парашут (розкрийте покривало над головою, а потім повільно опустіть на підлогу). Граючись з немовлятами, накривайте та розкривайте їх простирадлом, граючись в «ку-ку».
●    Використовуючи простирадла, ковдри, подушки, стільці і таке інше, побудуйте фортецю. Не поспішайте, нехай головними «будівельниками» будуть діти. Ваша фортеця не обов’язково має бути красивою, головне - безпечною!
●    Зробіть «смугу перешкод» з меблів, подушок та іграшок. 
●    Грайтеся з ліхтариком: чи зможе дитина дострибнути до плями світла? Чи зможе вона дотягнутися до такої плями на стіні? Після таких вправ діти самі хочуть взяти ліхтарика до рук – звісно, не відмовляйтеся! Ліхтарики займають їх на доволі тривалий час. 
●    Грайтеся в «Мисливця за кольорами». Запропонуйте дитині знайти у помешканні три сині речі, скласти їх докупи, а потім повернути на місце. Повторюйте вправу з різними кольорами.

 

Обов’язково робіть з дитиною зарядку та руханки!


Наприклад, такі зарядки – під музику та з піснями – є на каналі “З любов’ю до дітей”.
https://www.youtube.com/user/SonechkoProject


У мережі можна знайти багато прикладів вправ для занять з дітьми. Є навіть веселі танцювальні вправи для дуже енергійних (як на англомовному ютуб-каналі «GoNoodle | Get Moving») та спокійніші на «Cosmic Kids Yoga». 
 

Руханки і фізкультхвилинки для дітей:
https://www.youtube.com/watch?v=7pGnVGCLSsk&list=PLElG6fwk_0UmWfbppU9Y_Qp8kOGDOvfDs

 

Пізнавальна діяльність


Малюки дуже люблять спостерігати за різними змінами  в їхньому оточенні та досліджувати навколишній світ. Приклади цікавих дослідів та спостережень тут:
https://vseosvita.ua/library/sposterezenna-ta-doslidi-v-dnz-90600.html
https://mon.gov.ua/ua/osvita/doshkilna-osvita/profesijna-skarbnichka/doslidi-ta-eksperimenti-z-ditmi

 

Влаштуйте «сімейні» 3D-тури музеями України
Музеї України просто неба 

https://museums.authenticukraine.com.ua/ua/
Національний музей природознавства:
https://naturalhistory.si.edu/visit/virtual-tour

Перегляньте картини про дітей відомих художників. Нехай діти спробують розповісти  хто зображений на цих картинах, які почуття викликають ці картини у дітей.  
Катерина Дуднік  

https://www.youtube.com/watch?v=PtraPPVax1E  
Наталія Дерев'янко  
https://www.youtube.com/watch?v=K6QM7wDkgWM&feature=emb_logo
Вікторія Проців 
https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=V1fdhatx1a8&feature=emb_logo
Бурштинові барви Ramunas Naumavicius 
https://www.youtube.com/watch?v=hiligqr8n8c&feature=emb_logo 
Ніно Чакветадзе 
https://www.youtube.com/watch?v=EwEL-PogUhc

 

Слухайте казки народів світу, озвучені відомими українцями
https://kazky.suspilne.media/list.php
До кожної казки цього проєкту є ілюстрації, які зробили Женя Гайдамака і Маша Фоя. Ці картинки можна завантажити та розмалювати разом з дитиною.
https://kazky.suspilne.media/rozmalyovky.php

 

Корисно розглядати разом з дитиною дитячі книжечки, аналізувати малюнки, визначати на них об’єкти, місце їх розташування, форму, колір та інше.
Почитайте щось разом чи окремо (малюки, які ще не вміють читати, можуть гортати книжки і описувати те, що вони бачать на ілюстраціях).

Уявіть це! Перед читанням книги разом з дитиною «пройдіться по картинкам», перегляньте ілюстрації. Можливо, ваша дитина зможе переповісти історію, користуючись виключно побаченими картинками.

 

Багато віршів та казок українською мовою можна слухати з дітьми тут https://www.youtube.com/audiomama

 

Пропонуйте розвивальні ігри малюкам
https://www.youtube.com/user/reverslink/videos
Цікаві ігри для дошкільнят з тваринами
https://www.youtube.com/watch?v=qaaPAlX_xLA
Розвивальні ігри для дітей по скайпу
https://www.youtube.com/watch?v=IY5zHX-mijc
Розвивальні ігри для дітей 3-4 років
https://dityinfo.com/rozvitok-ditini/7-rozvivayuchih-igor-dlya-ditei-3-4-rokiv.html
Сайт «Розвивайка» (для дітей 3-4 років)

http://www.kidmade.com.ua/ukr/article/rozvivajuchi-igri-dlja-ditej-vid-3-do-4-rokiv.html
Дидактичні ігри «Який малюнок наступний» https://childdevelop.com.ua/worksheets/1950/

 

Цікава математика для дошкільнят
https://learning.ua/matematyka/doshkilniata/

 

Вчимо скоромовки 
https://www.moirebenok.ua/materialy-na-ukrainskom-yazyke/rozvivayemo-diktsiyu-45-skoromovok-dlya-ditej-vid-2-rokiv/

 

Незвичні способи малювання
https://shotam.info/chym-zayniatysia-z-dit-my-pid-chas-karantynu-top-5-veselykh-rozvah/

 

Знайомимося з порами року та назвами місяців
https://youtu.be/fbE5kmaCWOE

 

Розвивальні мовні ігри для дітей 3-5 років
https://www.youtube.com/watch?v=8ocueX8_7CU

 

Розвивальні ігри-вікторини дітей 3-5 років
https://www.youtube.com/watch?v=ksUyX3TCfwk

 

Логічні ігри на розвиток міркування та кмітливості дітей 3-4 років
https://www.youtube.com/watch?v=OKK4ltCP028
«Family Простір»: Чим зайняти малечу вдома? Цікаві ігри та розваги для дитини
https://www.youtube.com/watch?v=HpUaC5TDR5I

 

Розвивальні ігри для дітей: ТОП-10 корисних розваг
https://lady.tochka.net/ua/66492-razvivayushchie-igry-dlya-detey-top-10-poleznykh-razvlecheniy/

 

Три корисні гри на Android для дошкільнят. Та трохи про ігри дітей на планшеті
https://gylyajpole.city/read/blog/21643/3-korisni-gri-na-android-dlya-doshkilnyat-ta-trohi-pro-igri-ditej-na-plansheti

 


 

image_5aa56d21e8d8f0.85915183.jpg

10 розвиваючих уроків в YouTube для дошкільників

Мультик. Вчимося рахувати. Їжачок вчиться рахувати до 20

Мультик, який навчить дітей назвам пальців на руках

Мультик. Геометричні фігури для дітей

Мультфільм «Місяці і пори року»

Мультик. Летючі геометрики

Гра "Вчимося рахувати від 1 до 5"

50 обов'язкових завдань для дошкільника на карантин


 

Проект «Розвиток дитини» пропонує батькам, вихователям та

вчителям п’ятдесят розвивальних завдань та розмальовок для

розвитку навичок аналітичного, логічного, творчого мислення,

довільної уваги, зорової пам’яті, дрібної моторики та загальної

ерудиції.

 

Виконання запропонованих завдань сприятиме формуванню у дітей

позитивного ставлення до навчання, вихованню впевненості у собі

та своїх освітніх можливостях, що є важливою запорукою всебічного

розвитку дитини та впевненого засвоєння нею шкільної програми в

подальшому.

 

Вивчаємо дні тижня. Це завдання навчить дитину розрізняти дні

тижня та пов’язувати їх із такими поняттями, як «вчора», «сьогодні», «завтра». Під час виконання завдання дитина вчитиметься орієнтуватись у часі, розвиватиме увагу, пам’ять та творче мислення.

Який малюнок наступний. Цей комплект завдань є відмінним помічником у розвитку логічного мислення дитини, адже під час його виконання вона використовуватиме такі логічні прийоми, як аналіз, синтез, порівняння тощо, визначатиме певні принципи та робитиме обґрунтовані умовиводи.

     
Вивчаємо місяці й пори року. Це завдання допоможе дитині вивчити правильну послідовність місяців року та запам’ятати, які з них належать до календарних весни, літа, осені й зими, а також запам’ятати, за яким порядком змінюють одна одну різні пори року.

Читаємо по складах: завдання. У цьому комплекті завдань застосовується комплексний підхід до навчання читання, адже завдання ілюструє слово, що поділено на склади. Виконання завдання вимагатиме від дитини залучення логіки, зорової пам’яті та просторового уявлення.

Тренуємо логіку: «Житла тварин». Це завдання призначене для маленьких дітей. Воно дозволить потренувати логічне мислення, покращити навички мовлення, збагатити словниковий запас, а також сприятиме розвитку дрібної моторики.

Тренуємо пам’ять. Цей комплект завдань стане одним із засобів тренування зорової пам’яті вашої дитини, а також познайомить її із різноманітними предметами навколишнього світу.

Знайди пару (розвиваємо логіку). Цей комплект завдань покликане сприяти розвитку логічного та абстрактного мислення дитини, а також її уваги та пам’яті. У завданні надано десять малюнків із зображенням різних предметів, розташованих у два стовпчики, але безсистемно. Дитині необхідно з’єднати їх таким чином, аби утворилося п’ять пар.

 

Домалюй відсутні частини малюнка. Цей комплект завдань допоможе дитині розвинути спостережливість і кмітливість, логічне та творче мислення, уміння робити умовиводи (індуктивні та дедуктивні) й ретельно аналізувати сюжетні елементи запропонованого зображення.

 

Вивчаємо різні погодні явища. Це завдання дозволить познайомити дитину із різними погодними явищами, потренувати її уяву, фантазію й асоціативне мислення, а також дрібну моторику та вміння підбирати потрібні кольори.

 

Тренуємо логіку: «Дороги й транспорт». Це завдання дозволить потренувати логічне мислення, покращити навички мовлення та збагатити словниковий запас, а також сприятиме розвитку дрібної моторики.

Вивчаємо чотири частини доби (хлопчик). Це завдання допоможе дитині краще зрозуміти таку одиницю вимірювання часу, як доба та її загальноприйнятий поділ на чотири частини – ранок, день, вечір, ніч, дасть можливість повторити, скільком годинам вона дорівнює, та порозмовляти про щоденні події в житті дитини, що відбуваються в кожній з її частин.

 

Навчальна розмальовка «У пошуках цифр». Це завдання допоможе дитині вивчити цифри від 0 до 9-ти в цікавій і творчій формі. Для цього їй пропонується малюнок, на якому «заховалися» цифри, при цьому кожна цифра слугує елементом зображення.

Знайди схожі предмети. Цей комплект завдань допоможе навчити дитину робити логічні висновки. Дитині необхідно уважно проаналізувати властивості та належність намальованих предметів до певної категорії та вибрати серед них ті, що мають щось спільне або іншим чином пов’язані між собою, пояснивши при цьому хід власних думок.

 

Кошик з одягом: будуємо словосполучення та розмальовуємо. Це завдання допоможе дитині розвинути навички читання та навчитися правильно будувати словосполучення іменників з прикметниками. Дитині пропонується поєднати назви одягу з відповідними кольорами, а потім розмалювати зображення предметів одягу у вибрані кольори.

 

Навчальна розмальовка: цифри. Цей комплект завдань допоможе дитині в незвичній і цікавій формі навчитись писати цифри. Оскільки кожне завдання має форму розмальовки, у якій цифри слугують важливим елементом зображення, дитина сприйматиме навчання як приємне заняття.

 

Водоспад доброти: здійснюємо добрі вчинки. Це завдання посилить мотивацію дитини робити добрі справи, виховуватиме в ній бажання допомагати іншим та доброзичливість. Це завдання – чудова можливість навчитися ставити перед собою цілі та досягати їх.

«Пара без пари»: тренуємо увагу. Цей комплект завдань допоможе дитині потренувати увагу та зорову пам’ять. У ньому даються 20 однакових фігур з різним орнаментом. Виконуючи завдання, дитина краще запам’ятає таку геометричну фігуру, як коло, та познайомиться з різними формами, зможе покращити дрібну моторику й зорово-моторну координацію.

«Дні тижня»: розташовуємо за порядком. Це завдання дасть змогу дитині в цікавій і ненав’язливій формі повторити назви днів тижня та їх порядок. Виконуючи завдання, дитина зможе запам’ятати правопис відповідних слів і порядкові номера днів тижня, розвиватиме навички читання, увагу, пам’ять, а також дрібну моторику та координацію рухів.

Графомоторні навички: тварини. Цей комплект завдань створено з метою комплексного розвитку дитини, адже його виконання дозволяє набувати й тренувати графомоторні навички, зорово-рухову координацію та розвивати різні функції уваги.

Скопіюй фігури. Цей комплект завдань допоможе дитині розвинути зорово-моторну координацію, просторове мислення та дрібну моторику. Воно містить шість фігур-зразків (на 6 точок кожна). Дитині пропонується відтворити ці фігури за опорними точками, а також тренуватиме дрібну моторику та зорово-моторну координацію.

Розповідь у картинках: тренуємо логіку. Цей комплект завдань дозволить розвивати логічне мислення та мовлення дитини, тренуватиме її увагу та розумове зосередження. Пронумерувавши малюнки, бажано в подробицях розповісти зображену історію. Якщо дитина матиме бажання, вона може наостанок все розмалювати.

З’єднуємо половинки фруктів та ягід. Цей комплект завдань допоможе дитині збагатити свої знання про фрукти та ягоди, розширити кругозір та збільшити словниковий запас. До того ж виконання завдання сприятиме розвитку уваги, пам’яті, логічного мислення, а також тренуватиме дрібну моторику та зорово-моторну координацію.

Сортуємо за категоріями «зима» і «літо». Це завдання допоможе дитині навчитись аналізувати та сортувати картинки відповідно до певних категорій. Дитині дається 12 різних малюнків, на яких зображені предмети одягу, а також предмети користування в зимовий або літній період. Треба вирізати їх і розсортувати за категоріями «зима» і «літо».

 

Знайди риму (українська мова). Чи знає ваша дитина, що таке рима і чи може підібрати риму до певного слова? Цей комплект з 8 завдань допоможе дитині зрозуміти, яким чином римуються слова, і розвинути почуття рими.

 

Учимось рахувати до десяти: розмальовка. Це завдання допоможе дитині в цікавій і наочній формі потренувати математичні навички рахунку до десяти та правильного написання цифр. Виконання завдання допоможе дитині зрозуміти співвідношення понять «цифра» та «число», що матиме велике значення при подальшому вивченні математики.

 

Рахуємо яблука й тренуємо увагу. Цей комплект завдань допоможе дитині потренувати довільну увагу, навички рахування до десяти й уміння писати відповідні цифри й числа, а також дрібну моторику, зорово-моторну координацію й допоможе повторити основні кольори.

Веселі гусенички – учимось рахувати до 10-ти. Це миле й симпатичне завдання допоможе дитині в приємних умовах навчитись рахувати до десяти та писати цифри. Дитина повторюватиме та закріплюватиме бажану математичну навичку, тренуючи при цьому дрібну моторику та зорово-моторну координацію.

Учимо українську абетку за малюнками. Це завдання допоможе дитині в цікавій формі згадати літери української абетки, навчитись визначати перші звуки в словах і писати відповідні літери. Завдання пропонує розглянути різні малюнки тварин і предметів, сказати, хто або що зображено на кожному з них, і написати початкову літеру кожного слова.

Малюємо за українським алфавітом. Цей комплект завдань допоможе поєднати вивчення українського алфавіту з тренуванням дрібної моторики та зорово-моторної координації під час малювання та розмальовування наданих зображень.

Невгамовні чоловічки: тренуємо увагу. Це завдання допоможе дитині розвинути навички порівняння, навчитись аналізувати групи зображень та виокремлювати серед них однакові. Виконуючи його, дитина розвиватиме просторове мислення й довільну увагу.

Знайди схожі предмети. Цей комплект завдань сприяє розвитку логічного мислення та здатності дитини робити узагальнення. За його допомогою батьки можуть познайомити дитину з таким поняттям, як «аналогія», адже, виконуючи кожне завдання, саме за аналогією дитина вчитиметься робити потрібні висновки, основою для яких слугуватиме схожість предметів за певною ознакою.

Розмальовка «Барвиста закономірність». Це завдання сприятиме розвитку логічного та просторового мислення, а також уваги та дрібної моторики дитини. У завданні пропонуються вісім рядків із квітами, які треба розмалювати, але зробити це треба за певним алгоритмом.

Розмальовка «Перші літери». Це завдання допоможе дитині пригадати деякі літери української абетки (В, Г, З, М, С, П), усвідомити взаємозв’язки між звуками та літерами. Також дитина потренує зорове та слухове сприйняття, дрібну моторику та уважність.

Учимо українську абетку за малюнками. Це завдання допоможе дитині в цікавій формі згадати літери української абетки, навчитись визначати перші звуки в словах і писати відповідні літери. У якості додаткового завдання можна запропонувати дитині назвати відсутні літери.

Збери слово. Цей комплект завдань вдало поєднує в собі елементи гри, головоломки та навчання, й покликаний допомогти дитині набути навичок читання та правопису слів, роблячи це у цікавій формі, із залученням уваги, мислення й трішечки кмітливості.

Сортуємо на «холодне» і «гаряче». Це завдання створено для дітей, які вчаться аналізувати оточуючий світ і систематизувати отриманні знання про нього. У завданні дванадцять зображень, які треба вирізати та розсортувати за категоріями «холодне» і «гаряче.

Розвиваємо увагу, шукаючи фруктовий код. Це завдання допоможе дитині навчитися зосереджувати свою увагу на потрібному об’єкті. Дитині необхідно знайти та обвести у рядках зазначену послідовність фруктів. У процесі виконання завдання у дитини формуватиметься стабільна, сконцентрована і стійка увага, розвиватиметься логічне та просторове мислення.

Орієнтуємось у просторі. Цей комплект завдань допоможе дитині краще орієнтуватись у просторі, визначати місце та положення об’єктів, сприятиме розвитку творчих здібностей. Під час виконання завдання дитина зможе поринути у світ дитячої фантазії, придумати історію про те, що зображено.

Зима: знайди відмінності та розмалюй. Це завдання-розмальовка допоможе дитині розширити уявлення про зиму та розвинути навички порівняння. Воно містить два малюнки на зимову тематику, що, на перший погляд, нічим не відрізняються. Насправді ж малюнки мають 10 відмінностей, які потрібно відшукати та розмалювати.

Уважний пастух. Рахуємо та порівнюємо. Завдання допоможе дитині опанувати рахунок до 10, формувати навички порівняльного аналізу, розвивати увагу та кмітливість. Дитині пропонується розглянути та порівняти два схожих малюнки.

Розмальовка «12 місяців». Це завдання-розмальовка не тільки допоможе потренувати дрібну моторику, увагу, покращити вміння підбирати різні кольори й навіть покращити навички читання, а й познайомить дитину з характерними особливостями кожного місяця, відповідними народними прислів’ями та приказками, а також зі щорічними святами, що припадають на цей місяць.

Веселе сортування для дітей. Цей комплект завдань покликаний навчити дитину сортування та категоризації, а також розширити її кругозір і збагатити словниковий запас. Кожне завдання пропонує дитині певні категорії, відповідно до яких вона повинна розкласти надані малюнки предметів або живих істот.

Вчимось визначати погоду. Пропоноване завдання допоможе дитині розвивати елементарні уявлення про природні явища та сезонні зміни в природі. Виконуючи завдання, дитина вчитиметься помічати особливості природних явищ, орієнтуватися у порах року, їх прикметах, характерних ознаках.

Розумний акваріум. Розвиваємо логіку. Пропоноване завдання допоможе дитині розвивати гнучкість, логічність мислення, винахідливість і терпіння. Дитині пропонується домалювати мешканців акваріума в порожніх комірках, відповідно до зазначеного напрямку та кольору.

Прибираємо галявину, сортуємо сміття. Це завдання допоможе дитині зрозуміти основи екологічного природокористування, усвідомити важливість дотримання правил природоохоронної поведінки. Дитині пропонується допомогти прибрати сміття на лісовій галявині.

Вивчаємо фразеологізми: порівняння в малюнках. Пропоноване завдання допоможе дитині навчитися вживати фразеологізми, збагатити словниковий запас. Дитині пропонується дописати словосполучення й з’єднати їх із відповідними малюнками.

Вивчаємо геометричні фігури. Цей комплект завдань допоможе ознайомити дитину з геометричними фігурами, розвиватиме просторову уяву, навички письма, навчить упізнавати елементи геометрії в повсякденному житті.

 

Шукаємо предмет без пари: ялинки. Такий комплект завдань допоможе дитині розвинути логічне мислення, увагу й кмітливість, творчі здібності. Дитині пропонується знайти й обвести малюнок, у якого немає пари. Пару для знайденого предмета можна домалювати.

Написання цифр від «1» до «10». Цей комплект завдань - перший крок до вивчення написання цифр від одного до десяти та рахунку. Завдання також сприяють здобуттю дитиною навичок дрібної моторики.

Числові лабіринти: цифри та числа від 1 до 20. Цей комплект завдань закріплюватиме знання цифр та чисел.

Роздрукуйте завдання і попросіть дитину прокласти шлях лабіринтом цифр. Від кожної цифри до наступної є тільки один правильний напрямок, що необхідно позначити, намалювавши стрілки або замалювавши всі квадратики у порядку від одного до десяти або від одного до двадцяти.

Кожне завдання можна роздрукувати на звичайному або кольоровому принтері та використовувати необмежену кількість разів.

 

Інформаційне дерело: https://osvita.ua/school/63379/

unnamed (1).jpg

Як розважити дошкільнят під час вимушеного карантину

Під час карантину лікарі рекомендують залишатися вдома

та уникати контактів з оточуючими. Однак багато батьків

скаржаться, що їхні діти буквально божеволіють через

таку вимушену ізоляцію. Батькам доводиться постійно

вигадувати, чим зайняти дітей.

Якщо ви теж змушені залишатися разом з дітьми вдома,

період карантину буде тягнутися для вас дуже довго. І вам

необхідно мати в запасі кілька занять, за допомогою яких

ви зможете розважити дитину. Розглянемо кілька ідей,

які допоможуть вам в цьому.

Чим зайнятися разом з дитиною під час карантину?

1. Побудуйте замок з коробок

Зберіть усі картонні коробки, які є в квартирі, і дозвольте собі ненадовго повернутися в дитинство. Побудуйте разом з дитиною замок.

2. Влаштуйте полювання за скарбами

Ця гра досить проста. Зберіть 10-20 предметів і сховайте їх у різних місцях у квартирі. Користуючись підказкам або намальованою картою, дитина повинна відшукати всі скарби. Це допоможе зайняти дитину на кілька годин.

3. Складіть список для читання

Привчити дитину до читання легше, якщо зробити це в ігровій формі. Складіть список оповідань, які повинна прочитати дитина. Як тільки вона впорається з одним оповіданням, вона може викреслити один пункт зі списку і переходити до наступного завдання.

4. Здійсніть онлайн-екскурсію по Лувру

На час карантину багато всесвітньо відомих музеїв, у тому числі і Лувр, доступні в онлайн-режимі. Здійсніть екскурсію разом з дитиною і подивіться на знамениті картини.

5. Займіться кулінарією разом з дитиною

Спечіть печиво, кекси, торт - будь-які солодощі підійдуть! Під час приготування ви можете навчити дитину вимірювати інгредієнти і, звичайно ж, готувати.

6. Влаштуйте пікнік у квартирі

Постеліть у вітальні покривало, візьміть з холодильника їжу і влаштуйте пікнік всією родиною. Ви можете зіграти в гру, яка розвиває пам'ять. Кожен по черзі повинен вимовити фразу: «Я йду на пікнік і беру з собою...» і додати назву якогось продукту або страви.

7. Дресируйте собаку

Якщо ваш домашній вихованець ще не навчився виконувати команди «Сидіти» або «Лежати», можна навчити його цьому під час карантину. Приділяйте цьому заняттю по годині щодня. Дитині, безперечно, сподобається це заняття.

8. Проводьте з дитиною наукові експерименти

За допомогою підручних засобів, які знайдуться в будь-якому будинку, ви можете проводити з дитиною наукові експерименти: зробити лаву з солі, води і рослинного масла, виростити кристали з солі, показати дитині веселку тощо. Це викличе у дитини захват та інтерес до науки.

9. Знімайте відео для соціальних мереж

Карантин - хороший час для того, щоб зняти з дитиною відео для Instagram або Tik-tok. Розучіть з дитиною танець і зніміть його на відео.

10. Дотримуйтеся розпорядку

Хоча дитині й не потрібно ходити в школу, але і на карантині краще дотримуватися звичного розпорядку дня. Це сприяє гарному самопочуттю дитини і дозволяє їй встигати більше протягом дня.

11. Дослідіть Марс

Знайдіть в інтернеті сайт, на якому через панорамну камеру транслюються зйомки з поверхні Марса. Це викличе у дитини інтерес до астрономії.

12. Напишіть разом з дитиною розповідь

Прочитайте разом з дитиною книгу. Запропонуйте їй написати продовження у формі невеликого оповідання.

13. Зробіть сенсорну коробку

Візьміть велику картонну коробку і наповніть її будь-яким матеріалом, який дозволить ваша фантазія. Це розвиває тактильну чутливість дитини. Вона буде гратися з коробкою годинами.

14. Не зловживайте електронними пристроями

Під час карантину не давайте дитині необмеженого доступу до електронних пристроїв. Давайте їй планшет або смартфон тільки тоді, коли вона вивчить уроки і зробить роботу по дому.

15. Облаштуйте місце для навчання

Можливо, це не найкраща розвага для дитини. Але це полегшить їй навчання під час карантину. Виділіть місце в квартирі, де дитина зможе займатися: це може бути парта або письмовий стіл. Окреме місце для навчання допоможе дитині зосередитися.

15. Давайте дитині час для відпочинку

Дитині важливо не запускати навчання під час карантину. Але разом з тим необхідно давати їй перепочинок. Після того, як вона виконає кілька завдань, дайте їй час погратися.

16. Напишіть листа

Мова йде не про електронну пошту, а про паперові листи. Напишіть разом з дитиною лист тому, кого ви любите, наприклад, бабусі і дідусеві.

17. Спілкуйтеся з родичами у Скайпі

Скайп - ще один хороший спосіб підтримувати зв'язок з рідними та близькими під час вимушеної ізоляції. Спілкуйтеся з родичами, які живуть далеко, і про здоров'я яких ви хвилюєтесь.

18. Ведіть з дитиною щоденник подорожі

Згадайте останній раз, коли ви були в подорожі. Обміняйтеся з дитиною спогадами і запропонуйте їй записати їх в щоденник.

19. Зробіть прибирання разом з дитиною

Прибирання може здатися дитині не дуже веселою справою. Але, коли вся сім'я залишається на карантині, у будинку швидко з'являється безлад. Виділіть трохи часу (наприклад, 15 хвилин на день) на прибирання.

20. Грайте з дитиною в настільні ігри

Грайте в ігри, які подобаються дитині. Якщо вона не грає в настільні ігри, карантин - вдалий час, щоб навчити її грати в «Монополію» або «Уно».

21. Збирайте пазли

Виберіть пазл, який буде не дуже складним для дитини. В іншому випадку вона втратить інтерес до цього заняття.

22. Грайте з дитиною в шашки

Дитині сподобається грати в шашки, розбиратися в тонкощах гри, придумувати стратегію. Якщо ж вона уже досягла певної майстерності, ви можете влаштувати з нею змагання.

23. Навчіть дитину грати в шахи

Гра в шахи має багато переваг для дитини. Навчіть її правил гри і покажіть прості ігрові стратегії.

24. Зіграйте з дитиною в гру «Крокодил»

Це класична гра, яка позбавить і вас, і дитину від нудьги. Гра полягає в тому, що один учасник повинен показати слово за допомогою пантоміми, а решта - відгадати його.

25. Влаштуйте вечір малювання

Візьміть аркуші ватману, фарби, пензлі і дозвольте дитині малювати все, що вона захоче.

26. Спечіть з дитиною піцу

Використовуйте для начинки все, що знайдете в холодильнику.

27. Запропонуйте дитині вести щоденник

Записувати свої думки - хороший спосіб позбутися від нудьги.

28. Займіться з дитиною медитацією

Навчіть дитину вправ для медитації. Можна використовувати для цього відеоуроки на Youtube або спеціальні додатки для смартфона.

29. Зіграйте з дитиною в класики

Використовуйте паперовий скотч, щоб накреслити клітини на підлозі, і дозвольте дитині пограти в класики.

30. Зробіть картки

За допомогою карток легко вчити іноземні мови або математику. Зробіть їх разом з дитиною і використовуйте в навчальному процесі.

31. Зіграйте з дитиною в «протилежності»

Ця вправа добре підходить для маленьких дітей і розвиває їх словниковий запас. Ви повинні сказати слово, а дитина - протилежне йому (наприклад, всередині-зовні, спускатися-підніматися тощо).

32. Вирізайте ножицями

Це заняття допомагає дитині розвивати моторику. Навчіть дитину вирізати фігури з паперу по контуру.

33. Дозвольте дитині приміряти різні наряди

Це заняття ніколи не набридне дитині.

34. Створіть список фактів про тварин

Дозвольте дитині вибрати тварину. Проведіть разом з нею дослідження. Складіть список фактів, які ви зможете знайти про цю тварину в інтернеті, книгах тощо. Поповнюйте список новими фактами.

35. Навчіть дитину відеомонтажу

Навчіть дитину монтувати відео в Youtube або за допомогою додатків у смартфоні. Це вміння знадобиться їй в майбутньому. Хто знає: можливо, дитина захоче завести свій канал в Youtube.

36. Створіть свою настільну гру

Ви можете не тільки грати в настільні ігри, які є у вас вдома, але і створити гру самі. Придумайте сценарій гри, накресліть на папері великого формату ігрові поля та створіть картки для гри.

37. Навчіть дитину основ програмування

На Youtube є навчальні канали з уроками програмування для дітей. Карантин - хороший час для того, щоб навчити дитину чогось корисного.

38. Дозвольте дитині взяти у вас інтерв'ю

Уміння збирати інформацію і правильно ставити запитання - важливий навик для будь-якої людини. Розмовляйте з дитиною, задаючи один одному питання і записуючи відповіді. Якщо дитині сподобається робота журналіста, дайте їй складніше завдання: зателефонувати бабусі чи дідуся і взяти у них інтерв'ю по телефону.

39. Навчіть дитину писати відгуки про книги і фільми

Це вміння буде корисним для дитини під час навчання в школі. Подивіться разом з нею фільм або прочитайте книгу, а потім попросіть її написати відгук.

40. Влаштуйте з дитиною книжковий клуб

Читання - важливе заняття під час карантину. Але, щоб воно було для дитини ще більш захоплюючим, обговорюйте з дитиною прочитані книги. Ви можете взяти участь в інтернет-форумах, на яких обговорюють і рекомендують книги.

41. Слухайте подкасти

В інтернеті є багато підкастів, призначених для дітей. Знайдіть підкаст, який сподобається дитині найбільше.

42. Зробіть з дитиною оригамі

Навчіть дитину робити фігурки різних тварин з паперу. Зробіть оригамі разом з нею.

43. Навчіть дитину готувати

Кулінарія може виявитися цікавим заняттям для дитини. Навчіть її готувати кілька простих страв.

44. Грайте на музичних інструментах

Якщо дитина грає на музичних інструментах, карантин - хороший привід приділяти репетиціям більше часу.

45. Спостерігайте за птахами

Гуляючи з дитиною на балконі, спостерігайте за птахами і визначайте їх види.

46. Складіть список тварин, які мешкають у вашій місцевості: білки, зайці тощо. Постарайтеся пригадати якомога більше тварин.

47. Зробіть альбом з наклейками

Нехай дитина візьме альбом для малювання і прикрасить його наклейками. Допоможіть дитині прикрасити альбом.

48. Вивчайте комах

Знайдіть в інтернеті інформацію про комах. Ви можете також подивитися разом з нею науково-популярні фільми про життя комах.

49. Ведіть календар погоди

Коли ви з дитиною залишаєтеся вдома - це чудовий привід досліджувати погоду. Запропонуйте дитині вести календар погоди. Разом з цим дізнавайтеся з інтернету щось нове про погодні явища, повітряні потоки тощо.

50. Пройдіть з дитиною навчальний курс

Освітня платформа «Prometheus» пропонує велику кількість навчальних курсів для різних вікових груп. Запропонуйте дитині вибрати для себе курс за інтересами і пройти його.

51. Складіть список справ по дому

Складіть дитині список завдань, наприклад, скласти свій одяг, почистити зуби, помити посуд тощо. Як тільки дитина виконає одне завдання, вона викреслює один пункт зі списку.

52. Зробіть з дитиною мило ручної роботи

Знайдіть в Youtube навчальне відео про те, як зробити мило ручної роботи. Ви можете це зробити разом з дитиною.

53. Танцюйте

Дозвольте дитині продемонструвати свої танцювальні вміння. Танці - хороший спосіб проявити фізичну активність, залишаючись вдома.

54. Приділяйте час денному сну

Щоб дитина засинала вдень, навчіть її медитативних практик.

55. Зробіть намисто з макаронів

Нанизайте макарони на нитку, розфарбуйте їх і носіть як прикрасу.

56. Дивіться STEM-уроки онлайн

STEM-уроки добре підходять для навчання дітей математики, фізики, біології, хімії тощо.

57. Дивіться онлайн-уроки гри на музичних інструментах

Якщо дитина грає на музичних інструментах, їй сподобаються онлайн-уроки, які можна знайти на Youtube.

58. Вивчайте іноземні мови

Карантин - хороший привід вивчати іноземні мови. Для цього можна слухати підкасти, дивитися навчальні відео тощо.

59. Вирощуйте рослини

Рослини можна вирощувати прямо на підвіконні, проростивши паростки у банці і пересадивши потім у горщик. Спостерігайте разом з дитиною за їх зростанням.

60. Зробіть дошку візуалізації

Роздрукуйте фотографії з інтернету і наклейте їх на аркуш ватману. Роздрукуйте зображення того, що ви хочете досягти в цьому році. Повісьте дошку візуалізації на стіну в місці, де ви постійно будете її бачити.

61. Практикуйтеся з дитиною в правописі

Щоб дитина не розгубила навички правопису до того моменту, коли вона повернеться до школи, практикуйтеся з нею під час карантину. Пишіть з нею диктанти. Якщо це заняття здається дитині дуже нудним, використовуйте мобільні додатки для того, щоб запам'ятовувати правопис окремих слів.

62. Дивіться онлайн-уроки з мистецтва

Такі навчальні курси можна знайти на Youtube.

63. Займайтеся йогою

Якщо ви любите займатися йогою, можете долучити до цього заняття і дитину.

64. Розвивайте моторні навички дитини

Якщо ваша дитина ще не ходить в школу, ви можете розвивати у неї моторні навички під час карантину. Робіть з нею спеціальні вправи або розвивайте її моторні навички, коли займаєтеся домашніми справами.

65. Малюйте кремом для гоління на дзеркалі

Малювання кремом на дзеркалі подобається дітям. Це заняття розвиває у них сенсорне сприйняття. Якщо ви робите це у будинку, краще використовувати дзеркало у ванній. Можна додати в крем харчовий барвник, щоб зробити заняття ще більш цікавим для дитини.

66. Сортуйте предмети

Це заняття найкраще підходить для маленьких дітей, які тільки вивчають кольори і форми. Для сортування можна використовувати практично будь-які предмети. Запропонуйте дитині відібрати із загальної купи червоні, сині предмети тощо.

Те ж саме можна робити, коли дитина вивчає форми. Запропонуйте їй відібрати круглі предмети або довгасті.

67. Грайтеся з рисом

Це ще одна сенсорна вправа для маленьких дітей. Насипте рис у будь-яку ємність і дозвольте дитині занурити в неї долоню. Щоб зробити вправу більш цікавою, ви можете пофарбувати рис в різні кольори або заховати в ньому маленьку іграшку.

68. Грайте в хрестики-нулики

Багато з нас з дитинства пам'ятають цю гру, але не всі сучасні діти знають її. Навчіть дитину правил гри. Якщо вона їх вже знає, влаштуйте змагання.

69. Зробіть «сенсорний пакет»

Ще одна сенсорна вправа для дитини. Візьміть прозорий zip-пакет і наповніть його дрібними предметами, які не зможуть його проткнути: тюбиками від косметики, маленькими м'ячиками тощо. Маленькій дитині сподобається обмацувати пакет, вивчаючи його форму.

70. Намалюйте автопортрет

Дозвольте дитині намалювати автопортрет, використовуючи олівці або фломастери. Якщо ви хочете ускладнити завдання, можна використовувати нестандартні матеріали: цукерки, ґудзики, макарони... Підійде все що завгодно.

71. Пройдіть лабіринт

Намалюйте дитині лабіринт на аркуші паперу. Запропонуйте дитині знайти вихід з нього, малюючи олівцем.

72. Навчіть дитину в'язати

Карантин - хороший час, щоб навчити дитину чогось нового. Ви можете дати своїй дочці уроки рукоділля і навчити її в'язати спицями або гачком.

73. Не забудьте про мультфільми

Коли дитина залишається вдома, саме час переглянути її улюблені мультфільми.

_1284-30453.jpg

КАРАНТИН - НЕ ПРОБЛЕМА 

Это текст. Нажмите, чтобы отредактировать и добавить что-нибудь интересное.

Як працювати віддалено, коли діти вдома

Сьогодні через карантин багато батьків змушені працювати віддалено. У той

же час діти теж змушені залишатися вдома. На карантині у них є більше

вільного часу, ніж зазвичай. Діти можуть проводити цей час собі в задоволення,

але батькам стає складно працювати, коли вони поруч.

 

Розглянемо кілька порад для тих батьків, які змушені працювати з дому і разом

з цим наглядати за дітьми.

 

Як продуктивно працювати з дому, доглядаючи за дітьми.

1. Вставайте раніше. Найкраще вставати за кілька годин до того, як

прокинеться дитина. Цей час ви можете використовувати для того, щоб

спланувати свій робочий день або виконати будь-яку важливу роботу, не відволікаючись на дитину.

2. Дотримуйтеся розпорядку дня. Дистанційна робота не означає, що ви повинні відмовитися від звичного розпорядку дня. Дотримуйтеся того ж розпорядку, що і в звичайні робочі дні, коли ви ходите на роботу. Навіть якщо дитина перебуває поруч, налаштовуйте себе на робочий режим. Намагайтеся приділяти роботі стільки ж часу, скільки і в звичайні робочі дні.

3. Використовуйте для роботи час денного сну дитини. Робіть у цей час важливі дзвінки або виконуйте завдання, які вимагають високої концентрації. Якщо ваша дитина вже досить велика і не спить вдень, придумайте для неї якесь спокійне заняття. Запропонуйте їй почитати цікаву книгу або пограти в гру.

4. Проявляйте гнучкість. Іноді, незважаючи на всі ваші зусилля, дитина не лягає спати вдень і не хоче читати. У такому випадку вам необхідно проявити гнучкість і внести зміни у свій графік. Закінчите свою роботу, коли дитина засне вночі, або вранці, до її пробудження.

5. Попросіть допомоги. Іноді трапляються ситуації, коли ви не можете працювати і одночасно доглядати за дитиною. Ви можете попросити когось із родичів (наприклад, бабусю) посидіти з дитиною кілька годин або цілий день, залежно від того, наскільки ви завантажені по роботі.

6. Облаштуйте своє робоче місце. Можливо, вам зручно працювати, сидячи на дивані. Однак робота в комфортних умовах - не найкращий вихід, особливо, якщо поруч сидить ваша дитина і дивиться телевізор або грається. Обладнайте в будинку спеціальне робоче місце. Це допоможе вам не відволікатися під час роботи. Працюючи в спеціально облаштованому місці, ви не зіпсуєте поставу. Щоразу, коли ви будете закінчувати роботу і вставати з робочого місця після робочого дня, у вас буде відчуття завершеності.

7. Приділяйте увагу дитині. Працювати віддалено може бути складно. Якщо дитина хоче вашої уваги, вона буде відволікати вас від роботи, поки не отримає її. У вільні від роботи години проводьте час з дитиною і приділяйте їй увагу. Придумайте, чим її розважити. Головною перевагою віддаленої роботи є те, що ви можете працювати і в той же час знаходитися поряд з дитиною.

8. Придумуйте дитині цікаві заняття. Заохочуйте дитину самостійно грати в різні ігри, а також займатися чимось, що не вимагає вашої присутності. Ви можете привчити її до читання, малювання, розгадування головоломок, збирання пазлів або інших занять. У вас під рукою повинні бути речі, за допомогою яких можна буде зайняти дитину на довгий час.

9. Будьте готові до несподіванок. Коли дитина перебуває поруч, завжди може статися щось непередбачене, навіть якщо ви все добре спланували. Навчіть дитину невербальних сигналів, які будуть сигналізувати про те, що ви зайняті, і розмовляти або шуміти не можна. У робочий час ви можете, наприклад, повісити табличку на двері своєї кімнати, щоб дитина не заходила. Якщо у вас важливий дзвінок, вимкніть фоновий шум у налаштуваннях телефону.

 

10. Придумайте розпорядок дня для дитини. Коли дитина не ходить в дитячий садок або школу, її звичний розпорядок дня порушується. Тому на час карантину розпорядок дня повинні створити їй ви. Визначте час для прийому їжі, сну та інших занять. Це допоможе вам стежити за розпорядком і зайняти дитину протягом усього дня.

 

11. Під час карантину можна дозволити дитині більше використовувати електронні пристрої. Якщо вас чекає важливий дзвінок або термінове робоче завдання, дитині можна дозволити пограти в комп'ютерні ігри або подивитися телевізор. Ви можете відчувати провину через це, але ці заходи необхідні, щоб вчасно виконати роботу.

 

12. Поговоріть з дитиною. Поясніть їй ситуацію, що склалася. Якщо дитина досить велика, вона зрозуміє, що карантин змінив ваш розпорядок дня, і якої поведінки ви очікуєте від дитини, коли працюєте з дому.

13. Розділіть свої ролі. Коли ви працюєте віддалено, не змішуйте ролі мами і співробітниці. Приділяйте кожній ролі певний час, але розділяйте їх. В іншому випадку ви можете відчути, що не справляєтеся ні з вихованням дитини, ні з робочими завданнями. Коли ви працюєте, дитина не повинна перебувати поруч (найкраще - в іншій кімнаті). Коли ви закінчуєте роботу - залиште своє робоче місце і проводьте час з дитиною.

14. Заручіться підтримкою чоловіка. Якщо ви обидва працюєте віддалено, розкажіть чоловікові про свій розпорядок дня, щоб ви змогли діяти заодно. Розділіть домашні обов'язки і час, який ви будете проводити з дитиною. Нехай кожен з вас по черзі сидить з дитиною і робить ту чи іншу роботу по дому.

Крім того, ви можете скористатися наступними практичними порадами, які допоможуть вам краще спланувати свій день і працювати більш продуктивно.

15. Сплануйте час на перерви. Через кожні 2-3 години роботи плануйте 15-хвилинні перерви на каву. Також плануйте обідню перерву. Це зробить робочий процес не таким монотонним і дозволить вам відновитися. Не скорочуйте перерви. Наприклад, якщо ваша обідня перерва становить 45 хвилин, а у вас ще залишається час, пограйте з дитиною, перш ніж повернутися на робоче місце.

16. Переодягайтеся перед тим, як сісти за роботу. Одягайте одяг, у якому ви відчуєте себе на роботі. Складно сконцентруватися на робочих завданнях, коли ви працюєте в піжамі або домашньому одязі. У цьому плані одяг, у якому ви зазвичай ходите на роботу, може творити чудеса.

17. Підтримуйте зв'язок з колегами. Коли ви перебуваєте в офісі, ви постійно спілкуєтеся з колегами. Продовжуйте це робити і тоді, коли працюєте віддалено. Якщо ви працюєте в команді, обговорюйте з колегами поточні завдання і інформуйте їх про хід роботи. Використовуйте для цього месенджери або програми для проведення відеоконференцій (Скайп, Zoom тощо).

18. Не сидіть в чотирьох стінах. Під час карантину медики радять залишатися вдома та уникати місць скупчення людей. Однак ви можете відкрити вікна, щоб до кімнати потрапило більше сонячного світла і свіжого повітря. Ви також можете зробити невелику прогулянку в місці, де немає людей. Після повернення додому не забудьте помити руки.

19. Контролюйте час, який ви проводите за роботою по дому. Зрозуміло, необхідно утримувати будинок у порядку, але не варто витрачати на це весь свій час. Розподіляйте час на домашні обов'язки і роботу, інакше така багатозадачність не принесе ніяких результатів.

20. Підтримуйте баланс між роботою і відпочинком. Після закінчення робочого часу покиньте робоче місце. Навіть коли ви працюєте з дому, важливо підтримувати баланс між роботою та особистим життям. Крім того, коли ви сплануєте робочі завдання на наступний день і залишите робоче місце, у вас буде відчуття продуктивного дня.

21. Після роботи дотримуйтесь свого звичайного розпорядку дня.  Раніше дорога від офісу до будинку займала певний час. У цей час ви можете почитати, послухати музику, приготувати вечерю або зайнятися чимось іще. Винагородіть себе в кінці робочого дня приємним заняттям.

22. Дозвольте собі трохи розслабитися. Не сваріть себе за те, що під час роботи вам доводиться відволікатися на дитину або ще якісь домашні справи. Згадайте: працюючи в офісі, ви теж можете на щось відволіктися. Не хвилюйтесь через це і продовжуйте свою роботу.

23. Приступаючи до роботи, переконайтеся, що у вас під рукою є всі необхідні технічні засоби. Якщо ви працюєте віддалено, вам може знадобитися ноутбук, зарядний пристрій, миша, телефон тощо. Переконайтеся, що на ноутбуці встановлено всі необхідні програми для роботи і відеоконференцій з колегами. Перевірте, чи працює Інтернет.

Дистанційна робота може виявитися непростою справою, якщо поруч з вами постійно перебуває дитина. Вам здається, що у вас абсолютно немає особистих кордонів. Однак робота з дому стане продуктивною, якщо ви можете планувати свій день, проявляєте гнучкість і готові до непередбачених ситуацій.

Дотримуйтеся рекомендацій, зазначених вище - і ви зможете працювати віддалено і доглядати за дитиною.

mama_vse_uspevaet00004_i.jpg

Готуємося до навчання в школі разом

Функціональна готовність дитини до шкільного навчання: чому це важливо

Чимало батьків уважає, що можна віддавати дитину до школи, якщо вона вміє читати й

рахувати та невимушено спілкується з однолітками. Утім, мами й тати бачать лише

верхівку айсберга. Насправді готовність до шкільного навчання — глибоке та комплексне

поняття, яке охоплює різні види показників. 

Коли спитати батьків шестирічок про готовність їхньої дитини до школи, нерідко

можна почути: «Моя дитина ще в п’ять років навчилася читати», «Наш Микола вміє

лічити до ста», «Іринка вже розв’язує задачі». Утім, чомусь батьки рідко

переймаються тим, чи готова дитина до навантаження, з яким вона зіткнеться,

чи витримає це її організм, чи залишиться вона здоровою.

Аби ствердно відповісти на ці запитання, слід насамперед упевнитись у

функціональній готовності дитини до школи, яку забезпечує морфологічна зрілість

її організму.

Морфологічна зрілість — рівень розвитку основних функціональних систем

організму.
Морфологічно зрілій дитині легше впоратися з фізичними та розумовими

навантаженнями, адаптуватися до нових умов, зокрема у школі. Така дитина

менш чутлива до стресу, збудників дитячих інфекцій тощо.

Деякі батьки скаржаться на млявість і стомлюваність дітей уже в листопаді, а до березня — на значне зниження працездатності та появу неврозів. Зазвичай причина цих проявів у недостатній функціональній готовності дитини до складного процесу навчання.

Функціональна готовність — ступінь зрілості провідних систем організму дитини й організму загалом. Він запобігає перенапруженню, розвитку втоми та погіршенню стану здоров’я. 

Коли йдеться про готовність дитини до школи, про функціональну складову говорять здебільшого формально й поверхово. Практичні психологи ж, працюючи з дошкільниками, часто обмежуються філіппінським тестом. Утім, функціональна готовність і морфологічна зрілість дитини мають значно більше значення у структурі її готовності до систематичного шкільного навчання.

Функціональна готовність — один із визначальних чинників не лише успішного навчання, а й збереження здоров’я дитини. У разі функціональної неготовності дитини до навантажень виникають певні ризики, а саме:

  • морфолого-функціональне дозрівання мозкових структур на тлі різкої зміни соціальних ролей та умов розвитку;

  • інтелектуальне й емоційне навантаження на тлі статичної діяльності.

Ці ризики приховані, тому їхній вплив і негативні наслідки помітні не одразу, проте згодом вони можуть негативно позначитися на розвитку та здоров’ї дитини.

Які методики використовувати?

Функціональну готовність дитини до шкільного навантаження визначають за показниками дозрівання організму. Зокрема, за ростовими стрибками, остифікацією кистей, зміною зубного ряду тощо. Для цього використовують спеціальні методики.

У період від п’яти до семи років у дитини значно прискорюється ріст тіла в довжину — відбувається так званий напівростовий стрибок. До того ж кінцівки значно випереджають ріст тулуба. Ця особливість фізіологічного зростання старшого дошкільника покладена в основу діагностичного завдання — філіппінського тесту. Запропонуйте дитині підняти руку над головою і торкнутися протилежного вуха. Якщо напівростовий стрибок іще не відбувся, дитина не зможе дотягнутися до вуха через голову. А якщо він завершений, то дитина легко доторкнеться до верхнього краю вуха або навіть його середини.

Якщо дошкільник успішно виконує філіппінський тест, це вказує не лише на його рівень фізіологічного розвитку, а й на перебудову всіх процесів функціонування організму та його здатності адаптуватися. Зокрема, відображає ступінь розвитку скелета дитини, рівень дозрівання нервової системи, здатність головного мозку сприймати й обробляти інформацію.

На момент завершення напівростового стрибка дозрівають механізми м’язової координації. Наприклад, дитина вправніше ловить м’яч середнього розміру або кидає у ціль маленький м’ячик. Це стає можливим завдяки тому, що вдосконалюється дрібна моторика рук, розвиваються скелетні м’язи та дозрівають мозкові центри. Особливості розвитку скелетних м’язів і рівень скоординованості рухів здебільшого визначають зовнішній вигляд дитини у старшому дошкільному віці.

 

Дитячі фізіологи й гігієністи переконані: якщо дитина починає ходити у школу до того, як відбувся напівростовий стрибок, то в неї можуть виникати проблеми зі здоров’ям, зокрема психічним. У такому випадку навчання дитини рідко стає успішним.

Окостеніння скелета має кілька стадій, які науковці ґрунтовно дослідили. Тому з’ясувати кістковий вік — доволі точний спосіб визначити ступінь фізіологічного дозрівання організму. Зазвичай перевіряють ступінь окостеніння кістяка лівої руки дитини. Запропонуйте їй покласти руку на стіл долонею вниз і по черзі підняти пальці, не відриваючи кисть від поверхні.

Відтак запропонуйте дитині розв’язати наступне завдання: повторити обома руками вправи «Перемога» і «Ріжки».

Під час вправи «Перемога» слід стиснути в кулак усі пальці, крім вказівного і середнього, а під час вправи «Ріжки» — усі пальці, крім вказівного і мізинця. Запропонуйте дитині виконати кожну вправу по п’ять разів.

 

Якщо окостеніння триває нормально, дитина справляється з цим завданням. Розвиток дрібної моторики визначає рівень психомоторного розвитку дитини.

 

Якщо виникають труднощі з визначенням кісткового віку, необхідно проконсультуватися з лікарями. Здебільшого в таких випадках призначають рентгенографію кисті та зап’ястя руки.

Ще одне завдання, яке дає змогу визначити рівень розвитку кисті дитини, — вітання по-дорослому, точніше по-чоловічому. Простягніть дитині руку для привітання і відзначте положення її великого пальця. Дошкільники зазвичай подають руку для привітання човником, тобто не відставляють великий палець. Це свідчить про те, що ще не відбувся напівростовий стрибок, окостеніння кисті також триває. Тож дитина функціонально не готова до шкільного навантаження.

Утім, слід врахувати, що точні дані цей простий тест дасть лише під час взаємодії з дівчатками, адже татусі часто вчать синів вітатися «як чоловіки!».

Молочні, а відтак і постійні зуби прорізуються у людини в певному порядку. До того ж зміна молочних зубів на постійні починається у певний період. У більшості дітей початок зміни зубів припадає на кінець шостого — початок сьомого року життя. Якщо підрахувати кількість зубів, які прорізалися або замінилися, і зіставити її з нормами, то можна оцінити так званий зубний вік.

 

Зубний вік визначають у два роки — чи з’явилися всі молочні зуби, та в шість років — як триває заміна молочних зубів на постійні.

Достатньою для початку систематичного навчання в школі вважають заміну чотирьох молочних зубів.

За допомогою тесту руки визначають, як функціонують тім’яно-потиличні відділи кори головного мозку. Його автор — дитячий фізіолог і психолог Мар’яна Безруких.

Сядьте за столик навпроти дитини. Запропонуйте їй протягнути одну руку та в будь-який спосіб закрийте від дитини її кисть. Відтак почергово торкайтеся пальців її руки. Вона має або назвати, за який палець її тримає дорослий, або порухати відповідним пальцем на іншій руці.

Вікові нормативи:

  • трирічна дитина правильно визначає великий палець;

  • п’ятирічна — розрізняє великий палець і мізинець;

  • шестирічна — вільно розрізняє великий палець, мізинець і вказівний.

Які показники визначають рівень функціональної готовності?

Низький рівень. Напівростовий стрибок іще не відбувся, тобто дитина не виконала філіппінський тест; вона не може виконати завдання «Ріжки» і «Перемога», руку для привітання подає човником; молочні зуби не хитаються; дитина розрізняє лише великий палець і мізинець.

Середній рівень. Напівростовий стрибок уже відбувся; завдання «Ріжки» і «Перемога» дитина розв’язує після повторної інструкції, так само з другої спроби правильно подає руку для привітання; заміна молочних зубів лише розпочалася; дитина розрізняє великий палець і мізинець.

Достатній рівень. Напівростовий стрибок уже відбувся; дитина правильно розв’язує завдання «Ріжки» і «Перемога», руку для привітання також подає правильно; триває заміна чотирьох молочних зубів; дитина розрізняє великий палець, мізинець і вказівний.

Високий рівень. Напівростовий стрибок уже відбувся; дитина без проблем розв’язує завдання «Ріжки» і «Перемога», руку для привітання подає правильно; уже замінилися чотири молочні зуби; дитина розрізняє великий палець, мізинець і вказівний.

Шестирічні дошкільники, які мають достатній рівень функціональної готовності організму до систематичного шкільного навчання, здебільшого мають високий рівень працездатності, гармонійно розвиваються й успішно навчаються, навіть якщо вони до школи не вміли читати, рахувати й писати. Морфологічна зрілість дитини забезпечує умови, сприятливі для успішного оволодіння знаннями в нових умовах навчання.

 

ЦЕ ВАЖЛИВО ЗНАТИ!

Чому сидіти важко?

Із початком навчання дитини у школі інтелектуальні та емоційні

навантаження супроводжує тривала статична діяльність, пов’язана з

необхідністю підтримувати певну позу під час сидячої роботи у класі.

Статичне навантаження стомлює дитину п’яти — шести років.

Підтримувати тіло у визначеному положенні під час занять — не

пасивний стан, а активний процес. Він спрямований долати силу

тяжіння й підтримувати тіло та голову у вертикальному чи злегка

нахиленому положенні. Великі м’язи тіла й кінцівок у шестирічних

дітей здебільшого достатньо розвинені. Натомість дрібні м’язи спини,

які мають вагоме значення для утримання правильного положення

хребта, розвинені значно слабше. Тож тривале статичне навантаження

під час уроків може спричинити в дітей порушення постави.

Як впливає статична діяльність на шестирічного першокласника:

  • порушується рухомість нервових процесів;

  • знижується рівень насичення киснем артеріальної крові;

  • зростає тривалість відновлювального періоду вегетативних функцій;

  • порушуються процеси росту і тканинного диференціювання структурних елементів хребта внаслідок змін метаболізму хрящової тканини.

 За матеріалами Ю. Савченко
заступника директора Педагогічного інституту Київського університету імені Бориса Грінченка,

канд. психол. наук, доцент

школа.gif
школа 1.jpg

Як розвивати у шестирічок обидві півкулі головного мозку

 

 

Якщо в дітей робота півкуль головного мозку ще не збалансована, то в них

виникають проблеми з моторними навичками, здатністю обробляти інформацію,

а також проблеми з травною, гормональною та імунною системами. Щоб

уникнути цих наслідків, запропонуйте вихованцям прості вправи
 

Ліпіть із пластиліну чи солоного тіста. Стискайте його й розтягуйте, відщипуйте

й надавайте певної форми. Це зміцнює м’язи пальців, а дотик до матеріалу

розвиває тактильний досвід.

Малюйте пальцями, долонями, губками. Такі вправи розвивають зорово-моторну

координацію та спритність.

Витискайте губки. Поставте перед дитиною на столі дві посудини. Одну з водою,

другу — порожню. Запропонуйте їй заповнити водою порожню посудину за

допомогою губки. Для цього слід намочувати губку у воді, а потім вичавлювати її

в порожню посудину. Така вправа зміцнює м’язи пальців і стане забавою для

дитини, якщо розчинити у воді мильні бульбашки чи харчовий барвник. Як

варіант — влаштуйте змагання на кшталт «Хто перший наповнить склянку».

«Розписуйте» стіни за допомогою гумової мозаїки. Запропонуйте дітям вирізати

будь-які фігурки з декоративної пористої гуми, а потім використати ці форми на

пластиковій площині як мозаїку. Для цього намочіть фігурки, щоб вони ліпше прилипали до основи. Цей спосіб розвиває спритність рук і навички точного вирізання.

Розфарбовуйте маленькими олівцями. Проблеми з дрібною моторикою впливають на те, чи правильно діти тримають олівець або ручку. Запропонуйте їм щось розфарбувати маленькими, списаними або надламаними олівцями. Це дієвий спосіб, аби діти навчилися тримати олівець правильно — між великим і вказівним пальцем, спираючи на середній. Також стануть у пригоді маленькі шматочки крейди й олійні олівці.

Вирізайте паперові ляльки. Запропонуйте дітям вирізати нескладні силуети людини та одягу для неї. Скористайтеся власноруч виготовленими заготовками або придбайте їх у книгарні. Нехай спочатку діти виріжуть великі ляльки та вбрання для них, а потім поступово перейдуть до менших з дрібними деталями. Залучайте до цієї вправи і дівчат, і хлопців, адже завдяки їй у них зміцняться важливі для моторики м’язи рук.

Грайтесь із нитками. Практикуйте роботу з вовняною ниткою або мотузкою довжиною до 1,3 м, кінчики якої зав’язані вузликом. Запропонуйте дітям утворити пари. Відтак нехай один учасник натягне нитку або мотузку між пальцями двох рук та утворить «плетінку», а напарник спробує перечепити її на свої пальці так, щоб змінилася конфігурація «плетінки». Завдяки цій забаві в дітей поліпшаться м’язова сила пальців і зорово-моторна координація.

Зав’язуйте вузлики. Запропонуйте дітям у другій половині дня сплести з ниток «павутини», заплутуючи все навколо, переплітаючи ними столи та стільці, з’єднуючи нитки й зав’язуючи різні вузлики.

Нанизуйте. Запропонуйте дітям виготовити намисто чи інший «дизайнерський» виріб. Нехай нанизують на товсту нитку крупний бісер або пластмасові намистини, шматочки нарізаних коктейльних трубочок, ґудзики тощо. Коли діти виконуватимуть це завдання вже вправно, нехай попрацюють із дрібнішими деталями над складнішими проєктами. Такі вправи розвивають у них креативність і поліпшують зорово-моторну координацію.

Шнуруйте. Ігри-шнурівки можна купити в магазині. Вони різнотипні — площинні й об’ємні, геометричні й тематичні, з наскрізними прямими та скісними отворами, з ґудзиками, кульками, тематичними предметами тощо. Шнурки до них також можуть бути різними за кольором, товщиною та довжиною. Хоч якими шнурівками не грали б діти, вони розвивають дрібну моторику рук, координацію рухів, концентрацію уваги. Коли діти шнурують, то навчаються планувати й виконувати завдання за планом.

Виготовляйте картини-панно. Залучіть дітей до створення об’ємних композицій із природних матеріалів. Запропонуйте їм як матеріал для творчості використати насіння, крупу, палички, листя, тирсу, мушлі, тополиний пух тощо. Робота з природними матеріалами розвиває в дітей дрібну та крупну моторику, мовлення, концентрацію уваги, координацію рухів.

Грайтеся з прищіпками. Запропонуйте дітям розстібати й застібати прищіпки різних розмірів і створювати з них певні образи за допомогою різноколірних картонних геометричних фігур, наприклад, із круга — сонечко чи квітку, з трикутника — їжака тощо. Такі дії розвивають силу рук і вміння співвідносити їх рухи.

Вправляйтеся застібати ґудзики та кнопки, розстібати й застібати «змійки». Застосовуйте їх під час навчання дітей лічби та вивчення мір довжини. Це розвиває дрібну моторику, увагу, пам’ять, мислення, мовлення, навички самообслуговування.

Складайте пазли, мозаїку. Практикуйте вправи з паличками для лічби, стрічками, намистинками. Вони розвивають увагу, пам’ять, творчість, мислення, дрібну моторику.

Малюйте, штрихуйте, розфарбовуйте та домальовуйте графічні фігури. Це спосіб тренувати окомір, дрібні м’язи кистей рук, розвивати довільну увагу, просторову уяву, координацію рухів, посидючість, уміння доводити розпочату справу до кінця.

Виготовляйте вироби з паперу — аплікацію, оригамі, квілінг. Це розвиває увагу, уяву, конструктивне мислення, дрібну моторику, виховує волю й терпіння.

Малюйте дзеркально. Запропонуйте дітям під ритмічну музику на аркуші паперу одночасно обома руками намалювати й розфарбувати дзеркально симетричні малюнки — літери, сонечка, краплинки, квіточки тощо. Як ускладнення — запропонуйте розфарбувати несиметричні малюнки.

Конструюйте, викладайте різні фігури. Залучіть дітей як індивідуально, так і в групах до створення пласких чи об’ємних конструкцій з геометричних фігур, пластинок танграма, цеглинок LEGO, блоків Дьєнеша, паличок Кюїзенера, кубиків. Для роботи з об’ємними конструкціями запропонуйте дітям спертися ліктями на стіл так, щоб передпліччя були розташовані перпендикулярно до стільниці. У такому положенні пальці рук вільно й комфортно працюють над з’єднанням дрібних деталей.

Перевтілюйтеся в акторів. Залучайте дітей до драматизацій у ляльковому, пальчиковому й комбінованому театрах як під час занять, так і під час самостійних ігор.

школа 4.jpg

КОЛИ СЛІД ЗВЕРТАТИСЯ ДО ЛОГОПЕДА

Часто батькам говорять, що заняття з логопедом можна починати тільки тоді, коли дитині буде три роки. Це неправильно. Тим більше, що найчастіше й насамперед консультація логопеда необхідна мамі й татові, а вже потім дитині. Робота з малюком (особливо, якщо він молодший 3 років) завжди набагато ефективніша, якщо проводиться батьками! Роль логопеда в цьому випадку полягає в навчанні батьків прийомів мовленнєвої компенсації та розробки комплексу заходів щодо подолання мовленнєвої недостатності або конкретних дефектів.
До логопеда слід звернутися, якщо:
1. До 2 років у дитини не з'явилося мовлення (дитина мовчить) або словник дитини налічує не більше 10 слів. Кваліфікований фахівець (логопед) уміє не тільки виправляти і ставити звуки, але й стимулювати появу мовлення в дітей, які не говорять!
2. Дитині більше 4 років, а вона не вимовляє (чи неправильно вимовляє) звуки рідної мови. У цей час фонетична система повністю сформована, і дитина повинна говорити правильно.
3. Дитина почала повторювати перші звуки, склади, слова (заїкається).
4. Дитині більше 6 років, а вона не запам'ятовує вірші, не може переказати текст, порушує структуру слів (спотворює слова).

Поради батькам, діти яких мають нервово-мовне порушення (заїкання)

Заїкання в дитини дошкільного віку може виникнути досить несподівано. У чому ж причина цієї вади? Найчастіше батьки вказують на переляк як причину заїкання. Раптово можуть лякатися всі діти, але заїкатися починають тільки деякі з них. Чому?
 Наукова думка схиляється до того, що причиною цієї вади є дисбаланс у міжкульовій взаємодії.¯
 Що це означає?¯
 Відомо, що кожна півкуля мозку виконує свої функції: права півкуля керує лівою стороною тіла, а ліва – правою стороною. У ліворуких людей домінантною є права півкуля мозку, а в праворуких – ліва півкуля. Крім явного переважання лівої руки є прихована ліворукість.¯
 Серед дітей із заїканням більший відсоток ліворуких, ніж у дітей, що не мають цієї вади. Ліворукі діти досить вразливі: образливі, що є більшою схильністю до неврозу. Тому не порівнюйте дітей з кимось іншим. Краще знайдіть у роботі вашої дитини щось гарне і похваліть її за це.¯
 Не можна змінити темперамент дитини. А суперечки, нервування з цього приводу лише погіршать стан дитини і батьків. Тим більше, коли йдеться про вразливу дитину із заїканням.¯
 Не варто підлаштовувати характер непосидючої, дуже рухливої дитини під ваш, дорослий; це не принесе позитивних результатів. Наслідком ваших намагань може бути погіршення взаємин між вами, що, до речі, негативно позначиться на психоемоційному стані дитини та її мовленні.¯
 Так особливості сприйняття світу дитиною є спадковими. А щодо заїкання, то не саме воно, а схильність до нього є спадковою.¯
 Поштовхом до появи заїкання в дитини є рішення батьків про зміну „ведучої” лівої руки, якою дитина переважно користується. Таке втручання може спричинити затримку мовного розвитку і навіть призупинити ріст дитини. Тому треба обережно ставитися до дитини, у якої ведучою є ліва рука, або у якої простежується прихована ліворукість. Так само обережно треба ставитися й до дитини, яка почала заїкатися.¯
 Часто поява заїкання може сприйнятися від того, як дитина реагує на певну вразливу ситуацію, в якій вона опинилася і від її психоемоційного стану.¯
 Так чи інакше реагувати на обставини змушують не тільки особливості нервової системи дитини, а й те, чого її навчили батьки.¯
 Якщо батьки дитини неврівноважені, напружені, тривожні, це стає додатковим тягарем для вразливої дитини. Дитина вбирає у себе всі відтінки батьківської поведінки – соціальної чи психоемоційної.¯
 Тому батьки мають бути емоційними, з неквапливою мовою, філософським ставленням до життя. На все це реагуватиме дитина, адже вона копіює того, кого любить¯

Основні форми роботи вчителя-логопеда з батьками: індивідуальні, групові, колективні та масові.

Індивідуальні форми роботи полягають у безпосередньому спілкуванні з батьками однієї дитини: проведення бесід, консультацій для батьків, виконання з дітьми завдань за зошитами індивідуальної роботи; відвідування ними індивідуальних занять учителя-логопеда; заповнення зошита взаємозв'язку. 

Проводячи індивідуальні бесіди з батьками, вчитель-логопед розповідає про особливості мовленнєвого розвитку дитини, її сильні та слабкі сторони, пропонує прослухати аудіоза- писи відповідей дошкільника, наголошує на можливості виникнення труднощів у процесі корекційного навчання та на важливості виконання домашніх завдань за зошитом для індивідуальної роботи.Учитель -логопед епізодично або регулярно проводить консультації для батьків з питань мовленнєвого та загального психофізичного розвитку дитини.Раз на 2—3 місяці вчитель-логопед проводить відкриті фронтальні чи підгрупові заняття, на яких батьки мають змогу побачити реальні результати корекційно-розвивальної роботи. Вони можуть відвідувати також індивідуальне логопедичне заняття з, їхньою дитиною. Підсумком логопедичної роботи може бути спільне свято дітей із батьками, що стане додатковим стимулом активізації корекційно-виховної роботи вдома.Проведення анкетування батьків дає змогу здійснювати постійний зворотний зв'язок із родинами та отримувати інформацію про те, як вони оцінюють логопедичну роботу та що пропонують для її поліпшення.

У день відкритих дверей батьки стають безпосередніми учасниками та рівноправними партнерами освітньо-виховного процесу ДНЗ. Це не тільки сприяє їх педагогізації, а й допомагає по-новому подивитися на своїх дітей, а також засвоїти способи проведення ігор і розваг, які можна організувати в домашніх умовах.

Отже, залучення батьків до спільного корекційного процесу передбачає:
єдність вимог до дитини; 
відповідальність за виконання домашніх завдань; 
постійне введення поставлених дітям звуків у мовлення; 
активну участь у всіх заходах.

Таким чином, ефективність корекційної роботи з виправлення мовленнєвих розладів, гармонійний розвиток дитячої особистості значною мірою залежить від творчої співпраці вчителя-логопеда з батьками, уміло налагоджених професійних та особистісних стосунків, чіткого та свідомого розуміння окреслених на- вчально-виховних і корекційно-розвивальних завдань. Тільки за умови активної та свідомої допомоги батьків логопедичний вплив буде повнішим, ефективнішим.

Колективні форми роботи проводяться з батьками дітей усіх молодших логопедичних груп дошкільного навчального закладу: проведення анкетування, загальних батьківських зборів, колективних бесід, тематичних вечорів, ділових ігор, круглих столів, презентацій науково-методичної та популярної літератури для батьків, організація дискусій; залучення батьків до розв'язування проблемних ситуацій і завдань.

Масові форми роботи проводяться педагогами з батьками і дітьми всього дошкільного навчального закладу: залучення батьків до підготовки, організації та проведення свят «Батьки і діти», «Родинні гостини», ігор-розваг, спортивних свят, вікторин, вечорів дозвілля; заходів: день відкритих дверей, «Родинний міст», семінарів- практикумів, круглих столів, конференцій, виїзних засідань, лекторіїв за участю науковців, практичних психологів і медиків, працівників соціальних служб.

Стосунки між учителем-логопедом і батьками з перших днів знайомства мають ґрунтуватись на засадах відвертості та взаєморозуміння.

Перші групові батьківські збори проводяться наприкінці вересня. Розглядаються такі питання:
розширення знань батьків про мовленнєве порушення (ЗНМ), його прояви та можливості подолання; 
пояснення важливості та необхідності спеціальної освіти дітей в умовах молодшої логопедичної групи; 
ознайомлення з внутрішнім розкладом роботи ДНЗ, із загальними навчально-виховни- ми та корекційно-розвивальними завданнями закладу; 
ознайомлення із плануванням та організацією роботи вчителя-логопеда та вихователів на рік; 
наданням інформації щодо змісту логопедичних занять у перший період навчання.

У середині навчального року проводяться другі батьківські збори, на яких:
підбиваються підсумки роботи за перше півріччя; 
простежується динаміка розвитку дітей; 
оцінюється роль (насамперед позитивна) кожної сім'ї в системі комплексного корекцій- но-рсзвивального впливу. 

У кінці навчального року проводяться треті батьківські збори, на яких:
підбиваються підсумки проведеної роботи; 
надаються рекомендації щодо особливостей подальшого корекційного навчання; 
з'ясовується питання про розвиток мовлення в оздоровчо-літній період у домашніх умовах.

Учитель-логопед розповідає про важливість закріплення набутих мовленнєвих умінь і навичок у домашніх умовах. Для цього використовуються зошити для індивідуальної роботи, в яких пропонуються багатоваріантні ігри з мовленнєвими завданнями та ігрові вправи. Учитель-логопед пояснює мету та способи виконання домашніх завдань, повідомляє, на що саме слід звертати увагу вдома, наголошує на важливості активної участі батьків у оформленні зошита дитини, виготовленні разом із нею потрібного дидактичного матеріалу.

Коли безпосереднє контактування з батьками послаблюється через певні обставини (сімейні, робочі моменти тощо) за допомогою зошита взаємозв'язку налагоджується письмове спілкування.

bottom of page